e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówZainicjowano w Polsce nową nieinwazyjną metodę diagnostyczną, która służy do wykrywania zmian nowotworowych w piersiach. Chodzi o mammodiagnostykę – badanie palpacyjne, które wykonywane jest przez wyszkolonych masażystów.

Według specjalistów aż 7 proc. nowotworów da się zidentyfikować wyłącznie przez badanie fizykalne. Fundacja Centrum Innowacji i Rozwoju we współpracy z MB Kantar podają informacje, że aż 53 procent respondentek przyznaje, że lekarz ginekolog z własnej inicjatywy nie bada piersi. Tylko co trzecia pacjentka była informowana o samobadaniu. Dlatego eksperci uważają, że tę lukę mają wypełnić mammnodiagności i oferowana przez nich metoda klinicznego fizykalnego badania piersi w ramach profilaktyki nowotworowej.
Z szacunków wynika, że mammodiagności są w stanie rozpoznać już kilkumilimetrowe zmiany, podczas gdy samo badająca się kobieta guzy powyżej 1 cm średnicy. Badanie dotyczy nie tylko gruczołów piersiowych, ale również dołów pachowych, pod- i nadobojczykowych. Badania te wykonują specjalnie wyszkoleni przez interdyscyplinarny zespół ekspertów niewidomi lub słabowidzący masażyści i fizjoterapeuci, trwa ono ok. 30 minut. Nieodzownym elementem badania jest wywiad.

Sprzęt Ginekologiczny

loading...
Sprzęt ginekologiczny